Colocviile Internaționale Emil Cioran

Avem plăcerea de a vă invita în data de 7 mai 2011  să vizitaţi Răşinariul lui Emil Cioran şi Octavian Goga şi să participaţi la Colocviul Internaţional ,,EMIL CIORAN,, ajuns la a XVII-a ediţie sub tema generală ,,Despre neajunsul de a te fi născut", prilej de a comemora centenarul naşterii marelui filozof ,,Emil Cioran,, născut la Răşinari şi cunoscut în întreaga lume.

Faima pe care ne-o poartă in lume această personalitate, iubirea şi dorul nespus pe care l-a avut pentru comuna noastră până în ceasul care a murit ne face ca in fiecare an sa ne amintim cu sfintenie de Emil Cioran si sa-i primim cu drag la Răşinari pe toţi cei care sunt vrăjiţi de opera Marelui Filozof.

Manifestare culturală este organizată de Primăria comunei Răşinari, în parteneriat cu: Facultatea de Litere şi Arte a Universităţii Lucian Blaga din Sibiu, Centrul de Cercetare Emil Cioran, Parohia Ortodoxă Răşinari şi Muzeul Etnografic Răşinari.

Pentru informații suplimentare luați legătura cu domnul primar Bucur Bogdan accesând rubrica trimite un mesaj, pe care il găsiți pe prima pagina a site-ului nostru.